Global Lighting Data Format (GLDF) je jednotný, otevřený datový formát, který umožňuje bezproblémové použití světelných dat napříč různými softwarovými řešeními (jako je DIALux) bez nutnosti neustálé konverze nebo úprav formátu.
Tento formát jsme společně vyvinuli, protože dříve neexistoval žádný společný standard. Výrobci museli svá data připravovat zvlášť pro každý software a plánovači se často potýkali s nekompatibilními nebo neúplnými daty – proces, který byl těžkopádný, nákladný a náchylný k chybám.
V tomto článku jsme pro vás sestavili všechny výhody GLDF.
Všechny informace o svítidle v jednom datovém formátu
GLDF vám poskytuje standardizovaný, otevřený datový formát, který sdružuje všechny relevantní informace o svítidle – včetně elektrických a fotometrických vlastností, metadat, 3D geometrie a dalších technických a komerčních parametrů – do jediného souboru. Podporuje také parametrické modely a podrobné mapování variant produktů. Vytváření GLDF dat výrobci je nekomplikované a rychlé. To snižuje zátěž výrobců, což by pro vás jako uživatele mělo mít za následek vyšší a aktuálnější kvalitu dat.
S GLDF můžete poprvé plně zmapovat svítidla v procesu BIM.
Při návrhu formátu jsme zohlednili stávající mezinárodní normy (ISO/CEN) o parametrech BIM pro svítidla. Kromě toho je GLDF nyní také citován v různých normách (IES, TM 32-24).
Díky GLDF budete v budoucnu potřebovat pouze jeden datový formát pro popis svítidel ve všech aplikacích AECO (Architecture, Engineering, Construction, and Operations), BIM a CAD – bez jakýchkoli dalších konverzí nebo ztráty informací.
V této souvislosti to znamená, že GLDF lze použít jako jednotný datový formát k efektivnímu a standardizovanému definování svítidel a senzorů ve všech fázích stavebního projektu – bez ohledu na to, zda pracujete v architektuře, strojírenství, stavebnictví nebo správě budov.
Více efektivity pro váš návrh osvětlení
S GLDF máte všechna důležitá technická data (text, fotografie, číslo artiklu, 3D model, spektra atd.) na jednom místě – od rozložení světla a teploty barev až po světelný tok a typ ovládání jako HCL nebo RGBW. Pro vás to znamená: přesnější výpočty a realističtější simulace přímo ve vašem softwaru pro návrh osvětlení, bez starostí s hledáním nebo ruční aktualizací dat.
Můžete také pracovat flexibilně, protože GLDF podporuje různé fáze služeb a úrovně definice (LOD), které lze individuálně odvodit z GLDF například pro plánovací kanceláře. Po návrhu osvětlení obdrží elektroplánovač všechny důležité elektrické parametry.
GLDF také ukládá informace o údržbě. To znamená, že si zachováte přehled nejen při plánování, ale také při dlouhodobé správě a údržbě osvětlovacích soustav. To je výhoda nejen pro návrh osvětlení, ale také pro facility management.
Flexibilita díky variantám a možnostem geometrie
GLDF umožňuje definovat několik variant produktu v rámci jednoho souboru. Například různé barvy světla, typy ovládání nebo typy montáže mohou být uloženy v jednom souboru, takže jako designér osvětlení máte během projektu flexibilní přístup k nejlepší možnosti.
Pokud například existuje svítidlo s různými variantami stmívání nebo ovládání, jsou různé varianty uloženy v souboru včetně příslušných čísel artiklů. GLDF také podporuje jak parametrické geometrie (P3D) pro jednoduché modely, tak realistické 3D modely (L3D) pro detailní vizualizace v plánovacím softwaru.
Open Source
GLDF je publikován pod licencí 'MIT' open source a je neustále rozšiřován. Uživatelé mohou definovat své požadavky na informace ve svých vlastních parametrech a přidat je do formátu jako návrhy.
Friedrich Wilhelm Bremecker poskytne podrobný vhled do tématu na Licht 2025 1. dubna. Další informace jsou také k dispozici na https://gldf.io