Energetická účinnost v DIALuxu

dialux relux energyPovědomí o udržitelnosti neustále roste. Ať už se jedná o bioprodukty, zelenou elektřinu nebo elektrickou mobilitu - toto téma prochází všemi oblastmi života.

Stále častěji se hodnotí také environmentální stopy budov, ve kterých žijeme a pracujeme. Není náhodou, že certifikáty jako LEED, DGNB a BREEAM získávají na popularitě, když jsou zadávány stavební projekty.

Osvětlení je také nástrojem pro zlepšení energetické bilance budovy a pro úsporu zdrojů. Efektivní využívání energie s využitím přírodních zdrojů, jako je denní světlo, je již dlouho v agendě plánovačů budov.

Výpočet denního světla pomocí DIALuxu

DIALux je nástroj pro výpočet spotřeby energie na projektech osvětlení. Návrháři osvětlení mohou používat software pro výpočet spotřeby energie pod vlivem denního světla v určitých situacích. Kvocient denního světla a spotřeba energie plánovaného světelného systému pro konkrétní světelné scény se určují s ohledem na podmínky denního světla.

S cílem získat diferencovanější pohled na vliv denního světla a automatizačních systémů na energetickou účinnost bude DIAL pracovat na společném výzkumném projektu MEET ve spolupráci s Institutem pro stavební fyziku Fraunhofer v příštích dvou a půl letech. Tento projekt je financován německým spolkovým ministerstvem hospodářství a energetiky (BMWi).

Zkratka MEET znamená „metody efektivního rozvoje potenciálu úspor energie při plánování umělého osvětlení a denního světla v budovách“. Cílem je vyvinout metody výpočtu, standardy a pracovní postupy pro optimalizaci plánování denního světla, umělého osvětlení a integrovaných osvětlovacích systémů za účelem úspory energie.

Výsledky mohou navíc přispět k propojení v rámci mnohem těsnějších síťových aspektů stavebních konstrukcí, jako jsou fasádní technologie, umělé osvětlení a systémy řízení budov, které byly doposud obvykle zcela oddělené.

Maximalizace potenciálu úspor energie

Očekává se, že nová zjištění pomohou projektantům s využitím DIALuxu využít potenciál úspor energie v projektech osvětlení.

Cílem je simulovat poptávku po energii v průběhu roku s ohledem na moderní řídicí systémy a fasádní systémy. To umožňuje určit celkový potenciál úspory energie a odpovídajícím způsobem optimalizovat návrh osvětlení. Do projektu mohou také proudit modely oblohy, které ukazují průměrný vliv počasí. V budoucnu budou do výpočtů denního světla zahrnuty také podrobné geometrie budov, například ve formátu BIM / IFC. Například v průběhu roku dojde ke zlepšení výpočtu denního světla velkými okenními fasádami.

Když jsou tato zjištění spojena s inteligentními strategiemi řízení osvětlení, bude zde obrovský potenciál úspory energie.

Za tímto účelem budou vypracovány konkrétní postupy a návrhy pro budoucí energetickou normalizaci (DIN, CEN, ISO) a oznámeny příslušným výborům v průběhu projektu.